Haşereler ile Mücadele Yöntemleri

Haşereler ile mücadele için sık şekilde yapılan bireysel ilaçlama yöntemleri ciddi zararlara yol açabilmektedir. Bilinçsiz şekilde uygulanana haşere mücadelesi; sağlığa olumsuz etkiyeceği gibi zararlı canlılardan kurtulmayı sağlamayacaktır. Haşerelerden kurtulmak; yaşam alanlarını hijyenik duruma getirebilmek ve maddi hasara yol açan zararlılar ile mücadele ederek, oluşabilecek ekonomik zararları önlemek için profesyonel şekilde yapılması gereken haşere ilaçlama işleminde bireysel yöntemlere başvurmamak gereklidir. Kalitesiz ilaç kullanımı ve amatör teknikler; mücadelesi zor olmayan canlılara dahi etki etmeyeceği gibi; pire, kene ve fare gibi kurtulması zor olan haşere ve kemirgenler üzerinde hiçbir etki sağlamayacaktır.

Haşere ile mücadele teknikleri içerisinde en sık uygulanan sıvı ilaçlama tekniğidir. Haşere ya da kemirgenin cinsi ve uygulama yapılacak bölgedeki yoğunluğu referans alınarak hazırlanan ilaçlar ile profesyonel şekilde yapılması gereken böcek ilaçlama işlemleri için Sağlık bakanlığından onaylı olan firmaları tercih etmek gereklidir. Buharlama ya da püskürtme metotları ile yapılabilen sıvı ilaçlamada zararlı canlının türü büyük önem arz eder. Zira bazı haşereler için çok daha detaylı uygulama yapmak gerekli iken, belirli alanlarda yuva yapan haşerelerden kurtulmak için tüm alana detaylı işlem yapılması şart değildir. Bunun yanı sıra; hamam böceği, karınca gibi haşere türleri giderlerde yuva yaparken; pire ve tahtakurusu gibi haşereler yatak yorgan araları gibi pamuklu eşyalar arasında yuva yaptığından; haşereler ile mücadele yöntemleri için profesyonel şekilde uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir. Basit yöntemler kullanılarak, haşere türü baz alınmaksızın yapılan haşere ilaçlama işlemleri, zararlı canlılar karşısında etkili sonuçlar sağlayamayacağı gibi sağlıksal sorunlara da neden olabilmektedir.
 
Haşere ve kemirgenlerden kurtulmak için yapılan böcek ilaçlama işlemleri için hizmet alınacak firma konusunda da dikkatli olmak büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz haşere ilaçları kullanarak işlem yapan firmalar; haşereler ile mücadele hususunda bir çözüm sağlayamayacağı gibi sağlıksal sorunlara da doğrudan yol açacağından, bakanlık onayı bulunmayan firmaları kesinlikle tercih etmemek gereklidir. Haşereler ile mücadele yöntemleri amatör şekilde yapıldığında da, zararlı canlılara karşı etkili sonuç vermeyeceği gibi, sağlıksal ve ekonomik zararlara da doğrudan neden olacağından, profesyonel olmayan firmalardan hizmet almamak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir