Kokulu İlaçlama Yöntemi

kokulu ilaçlama

kokulu ilaçlamaKokulu ilaçlama yöntemi; haşere ve kemirgen türlerinin tümü için her alanda yaygın olarak kullanılan bir yöntem olduğu gibi; mücadelesi zor olan canlılara karşı dahi en kısa sürede etki gösteren yöntemdir. Sıvı ilaç kullanılarak, buharlama tekniği kullanılarak yapılan kokulu ilaçlama yönteminin bazı alanlarda uygulanması ise sakıncalı olabilmektedir. Bireysel olmayan kullanım alanlarında (otel, yurt, okul), sağlık kuruluşlarında( hastane, klinik, diyaliz merkezi) ve 24 saat çalışan iş yerleri gibi alanlarda solunum yolu yetersizliklerine neden olabilecek olan kokulu yöntem, bu alanlar için tercih edilmemelidir. Kapalı tutulması mümkün olmayan alanlarda kokusuz ilaçlama yöntemi daha sık tercih edilmek ile birlikte; ev, iş yeri, ofis, bodrum gibi kapalı alanlar ile bahçe ve park gibi alanlarda kokulu ilaçlar daha sık kullanılır.
 
Haşereler ile mücadele için kullanılan yöntem, büyük önem taşıdığı gibi kullanılan böcek ilaçları da kalite anlamında mücadelenin başarısı açısından önemli rol oynar. Haşere türünün tespit edilmesi ve ortamda bulunan haşereye karşı en etkili mücadele yönteminin belirlenmesi gibi aşamalar konusunda titiz davranmak gerektiği gibi kullanılan böcek ilaçlarının da haşere üzerinde yüksek tesir göstermesi şarttır. Ancak kaliteli haşere ilaçları kullanılarak yapılan ilaçlama uygulamaları, haşerelere karşı her zaman etki göstermez. Bunun temel nedeni; mücadele yöntemlerinin yanlış belirlenmesi ya da uygulamanın amatör kişiler tarafından yapılmasıdır. Özellikle kapalı alanlarda çok sık tercih edilen ve kalitesiz ilaçlar ile yapıldığında büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olan kokulu böcek ilaçlama yöntemi için hizmet alınacak firma konusunda dikkatli davranmak şarttır.
 
Buharlama tekniği kullanılarak yapılan kokulu ilaçlama yöntemi, ilacın her noktaya nüfuz etmesini sağladığı için haşere ve kemirgenlere karşı son derece etkili olduğu gibi; sağlık açısından da tehdit oluşmasına yol açabilir. Son derece dikkatli şekilde ve profesyonel biçimde yapılması gereken böcek ilaçlama uygulamaları için kokulu ilaçlama yöntemi kullanılırken, dikkatli davranmak ve sağlık bakanlığı onayı bulunmayan firmalardan hizmet almamak gereklidir. Amatör yöntemler ile yapılan uygulamalar, haşereleri yok edemeyeceği gibi sağlıksal sorunlara da neden olacağından, kesinlikle tercih edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir